Ana sayfa ben gazarra Ben Gazzara Hayatını Kaybetti

Ben Gazzara Hayatını Kaybetti

874
0

Hollywood bir yıldızını daha kaybetti. John Cassavetes filmleriyle ünlenen ve 1999 yılında pankreas kanseri teşhisi konan Ben Gazzara 81 yaşında vefat etti.

28 Ağustos 1930’da New York’ta doğan Gazzara İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğuydu. Elia Kazan’ın öncülüğünde kurulan ve çok sayıda ünlü yıldızı yetiştiren bir tür sinema okulu olan Actors Studio’da eğitim alan oyuncu, 1950’de Broadway oyunlarında başlayan kariyerinde Elia Kazan’ın yönettiği Tennessee Williams oyunu Kızgın Damdaki Kedi’de oynadı. Üç kez Tony Ödülü’ne aday gösterildi.

Bir süre televizyon filmlerinde oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra 1957’de ilk filmi The Strange One’da diğer Actors Studio elemanlarıyla birlikte rol aldı. Sonra da Otto Preminger’in 1959’da yönettiği mahkeme filmi Anatomy of a Murder’da sinemadaki ilk önemli rolünü oynadı ve filmin kadrolu yıldızı James Stewart’tan bolca rol çaldı.

1970’te Actors Studio’dan dostu olan John Cassavetes’le birlikte yapacakları beş filmin ilki olan Husbands’da oynadı. Sonraki filmler de The Killing of a Chinese Bookie, Opening Night, Capone, If It’s Tuesday, This Must Be Belgium oldu. Cassavetes’le ölüm tarihlerinde de buluştular. Cassavetes de 1989’un 3 Şubat’ında ölmüştü.

2002 yılında Hysterical Blindness adlı televizyon filmi ile Emmy ödülü aldı. Bu onun ilk önemli ödülü oldu.

Önceki makaleThe Artist
Sonraki makaleYapı Kredi Kültür Sanat’ta F. Serkan Acar Söyleşisi
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here