Ana sayfa Haber Yapı Kredi Kültür Sanat’ta F. Serkan Acar Söyleşisi

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta F. Serkan Acar Söyleşisi

735
0


Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Adnan Tönel’in düzenlediği sinema söyleşilerinin bu ayki konuğu son filmi Aşk ve Devrim ile adından söz ettiren F. Serkan Acar.

1996’dan beri profesyonel olarak Yusuf Kurçenli, Yeşim Ustaoğlu, Ünal Küpeli, Feyzi Tuna, Kadir Sözen, Aydın Sayman, Hüseyin Kuzu gibi sinema dünyasının önemli isimlerinin sinema ve televizyon projelerinde yönetmen yardımcısı, senarist ve yapım sorumlusu olarak yer alan yönetmen F. Serkan Acar, 2007’de Kuzey Film’i kurdu. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ödülü alan Sonbahar’ın yapımcısı olan Acar, 2004 yılında çekilen ve çeşitli film festivallerinde gösterilen Ekmek Davası isimli kısa filmin de yönetmenliğini yaptı.

13 Şubat Pazartesi, saat 18:30
Moderatör: Yrd. Doç. Dr. Adnan Tönel
Konuşmacı: : F. Serkan Acar
Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi

Önceki makaleBen Gazzara Hayatını Kaybetti
Sonraki makaleMarie Mandy Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne Konuk Oluyor
Sinemaya gönül veren bir grup sinefilin kurduğu Avrupa Sineması internet sitesi, Avrupa sinemasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu filmlerle ilgili ufak da olsa bir tartışma ortamı yaratmak amacıyla kuruldu. Sitenin kuruluş amaçlarından biri de; tür sinemasını da yadsımadan, sinemanın sadece bir eğlence aracı olmadığının vurgusunu yapmak. Metin Erksan’dan bir alıntı yapacak olursak; bilimlerin ve sanatların varoluşlarının sınırları, geçmişin derinlikleri içindedir… Sinema bilim; sinema sanatı ve sinema bilimi kapsamında; sanatsal düşüncenin ve uygulamanın, sinemasal düşüncenin ve uygulamanın, yaratısal düşüncenin ve uygulamanın, görüntüsel düşüncenin ve uygulamanın, çekimsel düşüncenin ve uygulamanın, oluşumunu, gelişimini, dönüşümünü saptar ve oluşturur. Bu nedenle bizler de günümüzde çekilen filmler dışında, geçmişin derinliklerine doğru bir yolculuk yaparak; bu sanatı etkileyen filmleri ve yönetmenleri de tanıtmaya, eleştirmeye ve onların sinemayı nasıl algıladıklarını kavramaya gayret ediyoruz. Bir yandan da sinemanın diğer sanatlarla olan ilişkisini, filmler bağlamında tartışarak; sinemanın diğer sanatlardan ayrı düşünülemeyeceğini savunuyoruz. Bu amaçlarla, birbirinden farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda çekilmiş ve birbirinden farklı türlerde pek çok film eleştirisine yer vermeye çalışıyoruz. Sinemayı bir kültür olarak gören herkesin katılımına da açığız. Arzu edenler mail adresinden bizlere ulaşabilir, yazılarını paylaşabilir ve filmlerle ilgili görüşlerini iletebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here